به زبان مردمان جنوب هند، روی بدنۀ قایق نوشته شده بود «شادی».

وقتی دنبال قایق مناسب برای گرفتن این عکس می‌گشتم، معنی نوشته‌ی روی قایق را نمی‌دانستم. شادی به مالایالامی (زبان مردمان جنوب هند) می‌شود ناندانام.

درست ۱۰۰ روز قبل از خورشید گرفتگی بود که شوق دیدارش افتاد درون جانم. با محمد در میان گذاشتم، قرار شد هر طور که شده به هند برویم و این همنشینی ماه و خورشید را تماشا کنیم. چند روزی وقت گذاشتیم تا مناسب‌ترین برنامه‌ی سفر را بچینیم.

روی یک دایره‌ای در جنوب هند برنامه‌ریزی کردیم، که هم خورشید گرفتگی را ببینیم و هم مزارع چایی و هم مایسور و هم دو تا رصدخانه را و کلی دیدنی و اتفاق دیگر را.

برای دو نفرمان ۳۰۰۰ دلار لازم داشتیم. بلیط رفت و برگشت و اقامت و خورد و خوراک و … همه و همه می‌شد ۳۰۰۰ دلار.

ارزان‌ترین و مناسب‌ترین گزینه‌ها را انتخاب کرده بودیم. خوب حالا مرحله‌ی اصلی جور کردن ۳۰۰۰ دلار بود.

یک برنامه‌ی سفر و پروپوزال به دو زبان فارسی و انگلیسی نوشتیم، تمام توانایی‌هایی که در ساخت فیلم و نوشتن و گرفتن عکس داشتیم را کاملا توضیح دادیم.

با چندین و چند اسپانسر قرار ملاقات گذاشتیم، قرار بود در ازای درست کردن مستندهای متنی و تصویری با کیفیت، اسپانسر ما شوند، و آنها هم از محتواهای ما استفاده کنند.

در آخر با مجموعه‌ی لست سکند همکاری کردیم.

۱۰۰ روز هیجان و استرس کشیدیم تا این منظره را ببینیم، ولی می‌ارزید.

۱۰۰ روز بعد از گرفتن این عکس وقتی داشتم با دوستی از هند صحبت می‌کردم تازه فهمیدم معنی نوشته‌ی روی قایق چیست. شادی!!!

حتم دارم منم به خاطر همین کلمه است که با تمام وجود به دنبال رویاهایم می‌روم و این قایق به درستی در کادر من، آن هم موقع رسیدن به یک رویا قرار گرفت.

الان که این متن را می‌نویسم، خورشید گرفتگی بعدی نزدیک است، اواخر خرداد است و از خورشید گرفتگی هند ۶ ماه می‌گذرد و من هنوز هم از لست سکند برای بر‌آورده کردن این رویا سپاسگزارم.

از سفر که برگشتیم یک ماه طول کشید تا هم سفرنامه را کامل و دقیق بنویسیم و هم چهار تا فیلم از سفرمان ساختیم که همه را در اختیار لست سکند گذاشتیم و می‌توانید تماشا کنید.

اگر در مورد سفر به هند و هزینه‌ها و چالش‌هایش هر سوالی دارید با خواندن سفرنامه‌ی ما قطعا جواب بخشی از سوال‌هایتان را پیدا خواهید کرد.

اصلا ما برای همین می‌نویسیم و فیلم می‌سازیم. همان طور که ما قبل از هر سفری از سفرنامه‌های دیگران استفاده می‌کنیم، خوشحال می‌شویم اگر بدانیم سفرنامه‌ی ما سوال‌های خیلی‌ها از مقصدشان را جواب داده است.

دوباره خورشید

حالا خورشید گرفتگی بعدی چند روز دیگر اتفاق می‌افتد و من یک ویدیو ساختم و در آن کاملا شرح دادم که چطور این عکس را گرفتم.

از پیدا کردن لوکیشن گفتم تا ابزار و عکاسی و ادیت.

امیدوارم این فیلم به علاقه مندانش کمک کند تا بتوانند تصاویر خوبی از خورشید گرفتگی بگیرند و من به این صورت می‌‌خواهم شادی حاصل از این صحنه و عکاسی از آن را با شما تقسیم کنم.

شاد باشید.

 

Main pic:  ISO 100 ,13sec ,f/2.8

Partial begins:  ISO 100, 1/160sec ,f/13

Maximum:  ISO 100, 1/60sec ,f/13

Partial ends:  ISO 100, 1/320, f/14