بالا آمدن مه و ابر از میان درختان جنگل کاج هنگام تابش غروب خورشید در سفر به طبیعت پارک ملی برجومی گرجستان و ارتفاعات کوهستانی قفقاز

اینجا پارک ملی برجومی در شمال گرجستان و در دل ارتفاعات کوهستانی قفقاز است.

یک شب را همینجا در طبیعت سحرآمیز کوهستان و زیر آسمان پر ستاره شب کمپ کردیم و داستان این شب را برایتان تعریف کرده‌ام.

پارک ملی برجومی گرجستان – دوازدهم مرداد نود و هشت

برای برگشت از باتومی به تفلیس بعد از کوتایسی دو راه داریم. یکی از جاده اصلی مستقیم به سمت شرق امتداد دارد و از زستافونی و سورامی به خاشوری گوری و تفلیس میرسه.

راه دوم رد شدن از وسط پارک ملی برجومی عبور از اکوریزورت‌ها و آبگرم معدنی سایرمه گذر از آباستومانی و رصدخانه معروف و پیش گرفتن جاده ای که از آخالتسیخه یا اخلتسیخه و برجومی به خاشوری می‌رسد و ادامه ماجرا.

از اونجا که ما دنبال آسمون تاریک هستیم، کنار نقشه‌های هواشناسی شهری یا طبیعت و مسیریابی جاده، نقشه‌های دیگه هم داریم!

مثل نقشۀ ستارگان در آسمان یا نقشه آلودگی نوری روی زمین!

پس مسیر دوم رو انتخاب کردیم که ما رو به یکی از مناطق آسمان تاریک گرجستان برسونه و اینجا عصر یک روز پر خاطره و با طراوت در بلندترین نقطه از مسیر شمال به جنوب ما بود.

یک شب را همینجا در وسط طبیعت برجومی با منظره‌ای وسیع از کوهستان قفقاز زیر نور ملایم آفتاب عصرگاهی و آبتنی جنگل درختان سوزنی برگ در انبوه ابر و مه کمپ کردیم که ویدیوی سفر به اینجا را همین پایین می‌گذارم.

حالا همین طبیعت که یک چشم به هم زدن آن را در عکس می‌بینید در نظر بگیرید…

حالا با فیلترشکن روشن این ویدیو از این شب را تماشا کنید:

رصدخانه آباستومانی گرجستان کجاست؟

قصه و خاطره و حرف های شنیدنی از این سفر، حالا حالا ها ادامه دارد و روایت کوچکی از این سفر ماجراجویانه به شمال گرجستان و روستاهای مستیا و اوشگولی را در اینجا می‌توانید تماشا کنید: